Masáže Jan Horký

lymfodrenaž

canstockphoto17795744nejprve něco trouchu teorie o Lymfatickém systému a Lymfodrenáži. 

LYMFATICKÝ SYSTÉM

Lymfatický systém se skládá z lymfy, lymfatických cév, lymfatických uzlin a lymfatických orgánů. Tento systém však nemá žádný „pohon“, žádnou „pumpu“ a je poháněn víceméně jen pomocí svalů a dýchání, podtlakem. Při moderním způsobu života (sedavá zaměstnání, málo pohybu) lymfatický systém často trpí a nefunguje správně.

Lymfatický systém je hlavním imunitním a detoxikačním nástrojem lidského organizmu. Ne vše, co buňka nepotřebuje, je ale odváděno žilním systémem. Do mezibuněčného prostoru je vložen speciální, de facto kanalizačně-čisticí systém, označovaný jako lymfatický, který odvádí vše, co nesmí přejít ve venulách do krve. Tento lymfatický systém začíná slepě zakončenou lymfatickou kapilárou, obsahující tekutinu, kterou označujeme jako lymfu (mízu). Ta, na rozdíl od krve, neobsahuje červené krvinky, ale tvoří hlavní transportní cestu bílým krvinkám, což jsou hlavní bojovníci s infekcí a jinými choroboplodnými zárodky. Lymfa obsahuje také bílkoviny, tuky a ostatní produkty látkové výměny.

Lymfa se postupně slévá z lymfatických kapilár do lymfatických cév. V jejich průběhu nacházíme lymfatické uzliny, ve kterých se odehrává nejen boj s infekcí, ale i s nádorovými buňkami. Celý lymfatický systém je zakončen v blízkosti srdce, kde ústí do horní duté žíly tzv. hrudní dučeje. S nadsázkou lze říci, že lymfatické uzliny nacházíme ve velké míře v místech důležitých transportních uzlů, kterými se mohou z periferie (rukou, nohou, hlavy) šířit do vnitřních orgánů těla různé choroboplodné zárodky.

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž je procedura, která má za úkol lymfatický systém vrátit do kondice a zvýšit jeho výkonnost. Může se jednat o Lymfodrenáž manuální nebo přístrojovou.
Lymfatický systém není jako krevní oběh a Lymfodrenáž je povrchová drenáž, není stejná jako klasická hluboká svalová a krevní masáž.

Pro koho je Lymfodrenáž určena?
Lymfodrenáž je určena pro léčbu lymfedému a otoků, kromě toho je však vhodná pro všechny, kteří si chtějí odpočinout a zároveň udělat něco pro své tělo. Tato procedura je účinnou prevencí proti mnoha onemocněním. Lymfatické drenáže jsou velmi vhodné pro osoby, které v zaměstnání dlouho stojí nebo sedí a lymfatický systém nemůže proto dostatečně dobře pracovat. Stejně jako manuální, tak i přístrojová Lymfodrenáž zlepšuje a obnovuje oběh lymfy v těle.

Indikace (kdy je přístrojová Lymfodrenáž vhodná):

 • při léčbě lymfedému
 • při pocitu těžkých a unavených nohou (přináší rychlou úlevu)
 • při potížích s křečovými žilami a při žilních nedostatcích
 • při nízké obranyschopnosti organizmu (výrazné posílení imunity)
 • při otocích končetin a otocích v oblasti obličeje (váčky pod očima, „druhá brada“, otoky prstů na rukou i noh
 • pro tvarování postavy a jako prevence nadváhy
 • pro celkovou relaxaci a regeneraci
 • jako podpora a urychlení rekonvalescence po zranění
 • jako prevence bolesti svalů a páteře
 • jako prevence při migrénách a bolestech hlavy
 • na detoxikaci organizmu
 • k odstranění akné a vrásek (výrazně zlepšuje kvalitu pokožky)

Sportovní medicina

Lymfodrenáž před nebo po sportovním výkonu, prevence namožení a svalové únavy – rychlejší odsun kyseliny mléčné ze svalů.

Kosmeticko-regenerační indikace a účinky Lymfodrenáže:

Péče po liposukci a jiných metodách estetické chirurgie – urychluje regeneraci tkáně, usnadňuje prorůstání lymfatických cév v jizvě, snižuje otok, bolestivost, napětí, zkracuje dobu rekonvalescence.

Základní péče u všech zeštíhlovacích léčebných metod – neinvazivních i invazivních, počátek redukčních a detoxikačních diet.

Léčba gynoidní obezity (metabolický syndrom Y) – zvýšené ukládání tuku v dolní polovině̌ těla, umožňuje hubnutí v partiích, které vzdorují redukci, odváděná lymfa obsahuje tuk, přes lymfatický a krevní systém se dostane do jater, kde se přemění na glykogen (energetická rezerva organizmu).

Prevence a zpomalení stárnutí pokožky, prevence akné – stagnující odpadní látky mohou poškozovat buňky kůže a podkoží, dojde k čištění pleti odsunem odpadních látek.

Otoky obličeje, váčky pod očima, po plastických operacích v obličeji a na krku.

Otoky DK – nadměrná zátěž nohou (pracovní a sportovní aktivity, dlouhé stání, sezení, cestování).

Prevence při pozitivní rodinné anamnéze (celulitida, žilní nedostatečnost, varixy).

Užívání hormonální antikoncepce – celulitida, lipedém.

Sportovní medicína – drenáž před nebo po sportovním výkonu, prevence namožení a svalové únavy – rychlejší odsun kyseliny mléčné ze svalů.

Regenerace, zvyšování imunity organizmu a zlepšení metabolizmu, v kombinaci Lymfodrenáž, dietní očistná kůra = relaxace a detoxikace organizmu.

Prevence migrén a bolestí hlavy.

Přístrojová Lymfodrenáž

Lymfapress-   Přístrojová Lymfodrenáž je účinná moderní metoda, která pomáhá udržovat a vytvářet vyvážený stav lymfatického systému. Je založena na přerušované kompresi končetiny a vytváření tlakové vlny. Metoda této masáže je díky přístrojům Lympha Press shodná s manuální Lymfodrenáží, o stimulaci lymfatických cév se však místo lymfoterapeuta stará přístroj se speciálními návleky na končetiny, které mají systém komor postupně se naplňujících vzduchem.

Lympha Press je zavedená světová značka, která na trhu působí
 a stále se věnuje vývoji na základě zpětné vazby z mnoha prestižních klinik.

Výrobce se zabývá pouze Lymfodrenážními systémy a specializuje se na tuto problematiku, čímž je zaručena jedinečnost a hlavně̌ kvalita.

Přístroj Lympha Press – jeho výhody:

přístroj vytváří přirozenou a plynulou tlakovou vlnu (umí zároveň ve stejném čase jednu komoru nafukovat a jinou vypouštět)
komory se částečně (šupinovitě) překrývají, což znamená, že nejsou žádná místa s nižším tlakemcells_detail
obsahuje program Pre-Therapy pro uvolnění lymfatických uzlin (bez tzv. otevření lymfatických uzlin je Lymfodrenáž neúčinná a může být pro pacienta nebezpečná)
elektronickou kontrolu tlaku v každé komoře a možnost nastavení tlaku pro každou komoru zvlášť
24 tlakových komor (2 x 12 kalhoty, 2 x 12 vesta)

Optimal-with-

Četnost opakování

Lymfodrenáže mají dlouhodobé výsledky, pokud při správném provedení proceduru pravidelně opakujeme po určitou dobu. Minimum je pět, lepší je však deset Lymfodrenáží v průběhu několika týdnů. Jedna masáž může přinést krátkodobý efekt odvodnění, ten však nelze vydávat za zhubnutí, cílem jsou samozřejmě dlouhodobé výsledky. Mezi jednotlivými Lymfodrenážemi by měl také být odstup alespoň 48 hodin, protože tak dlouho přetrvává aktivizace lymfatického systému po Lymfodrenáži. Klient tedy hubne nejvíce v podstatě až ve chvíli, kdy v noci po této proceduře spí, tělo je v klidu a aktivizovaný lymfatický systém může naplno pracovat.
U zdravého člověka je doporučeno z preventivních důvodů například dvakrát za rok absolvovat deset Lymfodrenáží a mezi tím, např. jednou za měsíc, jednu až dvě tzv. udržovací. Pokud má však někdo pravidelné otoky, anebo sklony k celulitidě je péče o lymfatický systém prakticky celoživotní.

Lympha-Jacket-Arm-ExpanderKonkrétně v období okolo Lymfodrenáže (hodinu před a dvě hodiny po) by měl zákazník vypít na několikrát dohromady minimálně litr vody. Zvýšený příjem tekutin by měl dodržovat také několik hodin po této proceduře, protože aktivizace lymfatického systému přetrvává až 48 hodin a účinek je stále intenzivní, například i při následném spánku.

Existuje základní obecný vzorec pro výpočet pitného režimu:
váha (kg) x 0,035 = denní potřeba tekutin (v litrech) + za každých 11 kg nadváhy si připočtěte 0,25 litru + za jeden šálek kávy si připočtěte 0,3 litru

zdroj

lympha-press.cz

Zábal pro lymfodrenáže.

Lymforegen zábal

Masážní lymfodrenážní kompozice ve formě gelu s vysokým obsahem biologicky aktivních látek, rostlinných extraktů a silic. Účinnými složkami jsou aescin, aesculin, helenin, flavonoidní glykosidy, třísla a celá řada dalších. Látky slouží ke stimulaci lymfatického systému v kůži. Urychlují regeneraci po zvýšené fyzické zátěži. Snižují otoky, jsou vhodné pro osoby se syndromem tzv. „těžkých nohou“. Čistí pokožku.

Celustin zábal

Masážní gelová kompozice s vysokým obsahem rostlinných extraktů a silic. Způsobuje místní prohřátí a prokrvení tkáně a tím zvyšuje látkovou výměnu a urychluje odbourávání tuků. Aktivní látky zvyšují elasticitu. Pro dosažení maximálního účinku doporučujeme problematické partie těla procvičit. Společné působení silic a lehkého procvičení vede k likvidaci tuku v tukových buňkách a vyhlazení pokožky.

Pin It on Pinterest

Share This